Rak szyjki macicy. Porozmawiajmy o profilaktyce – Pink Lips Challenge

Zapraszam Was na nowy cykl POROZMAWIAJMY O…
Wiem, że 21 stycznia większości z Was kojarzy się z  Dniem Babci. I słusznie! Ale dzisiejszy dzień jest ważny również z innego powodu. To właśnie dziś  rozpoczyna się Europejski Tydzień profilaktyki RSM. Co roku, od pięciu lat nasi studenci medycyny* organizują Pink Lips Challenge, aby dotrzeć do jak największej liczby kobiet. Do mnie, do Ciebie, do Twojej sąsiadki, pani ze sklepu, siostry z liceum i każdej innej. Inicjatywa ma na celu uświadomienie Nam jak OLBRZYMIĄ rolę mają badania profilaktyczne!
Tak więc: Rak szyjki macicy. Porozmawiajmy o profilaktyce – Pink Lips Challenge 2019

Rak Szyjki Macicy

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Półtora miliona! Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy tę diagnozę. Diagnozę, która jest dla nich jak wyrok. Tymczasem wcześnie zdiagnozowany RSM ma bardzo dobre rokowania i daje duże szanse na całkowite wyleczenie i normalne życie. Niestety, choroba rozwija się często bezobjawowo, a kiedy daje w końcu o sobie znać, wykrywana jest w fazie zaawansowanej, trudnej do wyleczenia…

Po co się badać?

Z racji swojego wykształcenia i pracy dużo przebywałam w szpitalach, przychodniach itp. Pomimo tego, iż trochę zmieniłam specyfikę zawodu, wciąż pracuję z ludźmi. Przewija mi się ich przez ręce (dosłownie) niezliczona ilość. Ile ludzi tyle rozmów. Często przy temacie chorób nowotworowych, badań i profilaktyki pojawiał się jeden schemat odpowiedzi.  Najgłupszy ze wszystkich możliwych! ,,A po co to się badać? Jeszcze coś znajdą! Lepiej nie wiedzieć”. O to właśnie chodzi! Że jeśli tam coś jest, to żeby to znaleźli. Najszybciej jak mogą. Znaleźli i wyleczyli. Bo tylko wczesne wykrycie choroby, daje nam pozytywne rokowania w walce z nią.

Badam się regularnie. A Ty?

Spora część z Was wie, że przez ostatni rok miałam problemy zdrowotne. U mnie samej lekarze podejrzewali chorobę nowotworową, chodź nie tą konkretnie. Tylko dzięki moim regularnym badaniom i szybkiej reakcji udało się wszystko poukładać, a ja mogę spać spokojnie. A kiedy Ty ostatnio się badałaś? Kiedy robiłaś cytologię, USG piersi czy choćby zwykłą morfologię krwi? Dawno? Zmień to! Nic nie jest ważniejsze od Twojego zdrowia i życia.

Pink Lips Challenge 2019

Serdecznie Was zachęcam, abyście wzięły udział w tej kampanii. Pomalujcie usta na różowo, zróbcie sobie selfie i wrzućcie na swoje media społecznościowe. Napiszcie kilka słów o RSM i dodajcie hasztagi #pinklipschellenge lub #pinklipsproject. Nie ograniczajcie się jednak do zrobienia zdjęcia. Już jutro zapiszcie się na cytologię. Weźcie ze sobą mamę, babcię lub koleżankę. A jeśli jesteś po badaniu, przypomnij o nim ważnej dla Ciebie kobiecie. I pamiętaj, że powinnaś je powtarzać raz w roku. To nic nie boli, trwa chwilę, a znaczy naprawdę wiele!

* Studenci organizujący akcję należą do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA- Poland

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.