Trochę inaczej o przetworach.

Jako Retrowife nie mogłabym sobie pozwolić na brak przetworów w mojej kuchni. Wszak nasze matki, babki od pokoleń, gdy tylko przychodził sezon, zaczynały przerabiać niezliczone ilości owoców, warzyw itp.

Ja również, gdy tylko nadchodzi wiosna, popadam w ten sam szał. Biegam po rynku sprawdzając co, jak i za ile. Kalkuluje czy opłaca się kupować już większe ilości, czy może jednak poczekać, aż cena spadnie. Już nie mówiąc, o namiętnym zbieraniu słoików i butelek przez cały rok, których jak na złość, wiecznie brakuje.

Fakt, w tym roku weków zrobiłam mniej, a to z powodu ślubu kościelnego, który braliśmy w sierpniu. W przyszłym mam zamiar to nadrobić i wypróbować wszystkie nowe przepisy. Dodatkowo w tym sezonie będą debiutowały moja nalewki.

Często słyszę pytanie czy mi się chce?
Oczywiście! Nie ma większej motywacji niż obserwowanie, że to co zrobiłam smakuje moim bliskim i znika w zaskakującym tempie. To niesamowita satysfakcja.
Już pomijając fakt iż wiem, co zrobiłam, co dodałam i co jem.
Zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach jesteśmy zapędzeni i nie mamy czasu. To zresztą główny argument, który słyszę od osób, które przetworów nie robią (zaraz po tym jest fakt, iż teraz wszystko jest w sklepie) Ja też go nie mam, pracuje, studiuje, zajmuje się domem, a weki zazwyczaj robię późnymi wieczorami lub nocami z pomocą męża. Wydaje mi się, że to po prostu kwestia organizacji swojego czasu i że trzeba to lubić

W tym wszystkim jest jeszcze jedna rzecz, której nie mogę pominąć – zdobienie. To nie może być, zwykły słoik, wszystko musi być dopieszczone. Staram się w to włożyć maksymalnie dużo serca. Dlatego każdy musi być podpisany, z serwetką na wierzchu i przewiązany kokardką. Pamiętam jak w dzieciństwie na filmach widziałam takie piękne spiżarnie i obiecałam sobie, że moja też tak będzie wyglądać 🙂
Przede mną jeszcze dużo pracy, mam zaległości w etykietkach, półka nie jest jeszcze do końca zapełniona, a czasu coraz mniej.

A czy ty zrobiłaś przetwory w tym roku?

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.